Ana Sayfa| Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa TEKNOLOJİ   
Kaset Skandalı Youtubeu Yeniden Kapattırabilir
MHP'li Genel Başkan Yardımcılarının kasetlerinin yayınlanması, video paylaşım sitesi Youtube'un yeniden kapatılması ihtimaline gündeme getirdi. Görüntülerin kaldırılması yönündeki başvurulardan sonuç alınmazsa, 12 Haziran seçimlerinin ardından mahkemeye gideceklerini belirten Bilişim Suçlarıyla Mücadele Derneği Başkanı Yavuz Koçoğlu,

Eklenme tarihi: 11.6.2011 10:04:53


 

Kaset Skandalı Youtube'u Yeniden Kapattırabilir

MHP'li Genel Başkan Yardımcılarının kasetlerinin yayınlanması, video paylaşım sitesi Youtube'un yeniden kapatılması ihtimaline gündeme getirdi. Görüntülerin kaldırılması yönündeki başvurulardan sonuç alınmazsa, 12 Haziran seçimlerinin ardından mahkemeye gideceklerini belirten Bilişim Suçlarıyla Mücadele Derneği Başkanı Yavuz Koçoğlu,

"Biz kapatılmasını istemiyoruz ama muhatap da bulamıyoruz. O yüzden mahkemeye gideceğiz. 2-3 ay gibi bir süre sonra kapatma kararı uygulanmak için gerekli girişimlerde bulunacağız" dedi. -Siyasilerin kasetleri ile gündeme gelen bu olayların aslında çok sayıda insanın başına geldiğini söyleyen Koçoğlu, "Sadece bizim derneğimize kendisinin görüntülerinin çekilerek şantaj yapıldığı gerekçesi ile başvuran 300 kişi var. Birçok insan bu olaylar yüzünden intihar eylemleri gerçekleştiriyor" dedi.

ANKARA (ANKA) - MHP'li Genel Başkan Yardımcılarının kasetlerinin yayınlanması, video paylaşım sitesi Youtube'un yeniden kapatılması ihtimaline gündeme getirdi. Görüntülerin kaldırılması yönündeki başvurulardan sonuç alınmazsa, 12 Haziran seçimlerinin ardından mahkemeye gideceklerini belirten Bilişim Suçlarıyla Mücadele Derneği Başkanı Yavuz Koçoğlu, "Biz kapatılmasını istemiyoruz ama muhatap da bulamıyoruz. O yüzden mahkemeye gideceğiz. 2-3 ay gibi bir süre sonra kapatma kararı uygulanmak için gerekli girişimlerde bulunacağız" dedi.

Kaset skandallarının ardından aynı zamanda derneğin üyesi olan MHP'li Genel Başkan Yardımcılarının videolarının kaldırılması konusundaki girişimlerin başarısız olduğunu belirten Koçoğlu, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı ile yaptıkları görüşmelerden sonuç alamadıklarını, TİB Başkanı Fethi Şimşek'ten de bir ayı aşkın süredir randevu almaya çalıştıklarını kaydetti.

Youtube dışındaki sitelerden görüntülerin kaldırılması için tek tek IP tespiti yaptıklarını ve bireysel olarak çaba sarf ettiklerini belirten Koçoğlu,

"Ben videolarla ilgili Bülent Didinmez ve İhsan Barutçu videosundan dolayı Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı'na gittim. 9. Sulh Ceza Nöbetçi Hâkimi bir bayan hâkimdi. Mağdur olan üyelerimizin Avukatları ile beraber yanına gittik. Bu sitelerin kapatılması gerektiğini söyledik. "Ben bu işten anlamıyorum bana getirmeyin" dedi. 'Bir bilgisayar getirelim müstehcen görüntülerin olduğunu görür ona göre karar verirsiniz, hâkim sizsiniz sizden başka kimseye veremeyiz' dedim. "Verseniz de direk reddederim. Sorumluluk alamam" dedi. Koçoğlu, "Yargının üzerinde de bu konuda baskı var" diye konuştu.

Youtube'un avukatı ile de elektronik ortam ve telefonla görüşmeler yaptıklarını ve videoların kaldırılmasını istediklerini ancak avukatın "Ben sadece vekâletle çalışan bir avukatım. Başvuruyu raporlama yaparak gönderdim yanıtları bekliyorum" dediğini kaydeden ancak gönderilen birçok video hakkında 15 gündür hiçbir işlem yapılmadığını söyleyen BSM Derneği Başkanı Koçoğlu, 12 Haziran seçimlerinin ardından Pazartesi günü yeniden avukatla görüşeceklerini, sonuç alınamazsa mahkemeye giderek kapatma kararı almaya çalışacaklarını söyledi. Koçoğlu başvurunun ardından Youtube'un 2-3 ay gibi bir süre sonra kapatılacağını kaydetti.

SANSÜRE KARŞIYIZ AMA MUHATAP YOK

Youtube, Twitter, Facebook gibi sosyal medya sitelerinin Türkiye'deki kullanıcı sayılarının çokluğuna rağmen, Türkiye'yi 3. Dünya ülkesi olarak gördüğünü ve muhatap bulunamadığını kaydeden Koçoğlu,

"Biz siteleri kapattırmak istemiyoruz. Sansüre biz de karşıyız. Hatta bu konuda TİB ile ortaklaşa bir çalışma yapalım ve Türkiye'de bu sitelerin teknik birer ofis açmasını sağlayalım istedik. Ama muhatap bulamıyoruz. Bu tip görüntüler özel hayatın gizliliğinin yanında müstehcenlik de içeriyor. Zaten 9 katalog suç içerisinde yer alan görüntüler. Ama görüntülerin kaldırılması için hiçbir şey yapılmıyor" dedi.

Koçoğlu ayrıca, kaset olaylarının ardından MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin işaret ettiği İbrahim Faruk Bayındır konusunda da araştırmalar yapılması gerektiğini sözlerine ekledi. Koçoğlu,

"Bu konu ile uzaktan yakından alakası olmayan dinlemelere takıldıkları iddia edilen insanların ev ve işyerlerinin aranması bilgisayar ve elektronik dokümanlarının alınarak incelenmesi ama Sayın Devlet Bahçelinin ismini açıkladığı İbrahim Faruk Bayındır'a dair hiçbir girişimde bulunulmaması birçok şüpheyi de beraberinde getirmektedir. İddia edilen isme yakın kişilere ait 8 bin civarında GSM hatlarının çıkması Bayındır'ın basında çıkan haberlerinde 'banka harcamalarım çok olduğu için fark etmedim' demesi bu olaylarla teknik anlamda uzun zamandır çalışan bizler için kaçamak cevapların ötesinde hiçbir şey olmadığı açık ve net görülmektedir. Bu konu ile ilgili çalışan kamu kurum ve kuruluşlarımızı dernek üyemiz olan mağdur insanların mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesi noktasında gerekli işlemleri yapmalarını merakla beklemekteyiz" diye konuştu.

300 KİŞİ ŞANTAJ KONUSUNDA BAŞVURDU

Siyasilerin kasetleri ile gündeme gelen bu olayların aslında çok sayıda insanın başına geldiğini hatırlatan Koçoğlu şunları söyledi:

"Sadece bizim derneğimize kendisinin görüntülerinin çekilerek şantaj yapıldığı gerekçesi ile başvuran 300 kişi var. Birçok insan bu olaylar yüzünden intihar eylemleri gerçekleştiriyor. Mesela geçtiğimiz günlerde bir bayan beni aradı. 17 yaşındaki kardeşine, sevgilisi tecavüz ederek çıplak görüntülerini Facebook profili üzerinden yayınlamaya başlamış.

Ben konuyla ilgili 3 hafta önce Çorlu Emniyet Müdürü'nü aradım. Kimse duymadan bu olayın çözülmesi lazım. Emniyet müdürümüzden bu konuda randevu istedim. 'Bakan Çorlu'ya gelecek randevu veremeyiz' dediler.

Bu sadece bir tek örnek. Bu konularda çözüm çok geç geliyor, bazen de gelmiyor. TİB'e bir şikâyet maili gönderdiğinizde bunun ihbar kabul edilerek kanun gereği 24 saat içerisinde kaldırılması gerekiyor. Ama bu görüntülerin 72 saati bulduğu oluyor. 72 saat bu konularda çok uzun bir süre. Biz sansürden yana değiliz bunu tekrar vurguluyorum. Ama bu görüntülerin yayınlanması da birçok insanın hayatını karartıyor.

İnternette kendine bunu iş edinmiş, başkalarını küçük düşürücü görüntüler çekip, tuzağa düşürerek bundan gelir elde eden ya da sadece bunu eğlence amaçlı yapan insanlar var. O yüzden bu sitelerin artık Türkiye'de ofis açmaları için gereken girişimleri yapmalıyız."Bu haber Yönetim tarafından eklendi ve 5982 kere okundu.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER TEKNOLOJİ HABERLERİ
  İnternet Devleriyle Yarışıyor   Kaset Skandalı Youtubeu Yeniden Kap
  78 Çocuğa Teknolojiyi Öğrettiler   SUNSET Çalıştay İçin Geliyor
  ASUS En Hızlıyı Arıyor   Adıyaman Akıllı Kent Oluyor
  Annenizin Dünyasını Teknoloji Ile R   Logo Çizmiyoruz Marka Yaratıyoruz
  Teknolojide Dev Anlaşma   Proje Yarışması
  Lamborghini Dize Geliyor!   Turkcell Global Bilgide Atama
 
 

     
   
 
Yusuf DÜNDAR
Sesleniş
Seçimlerden AK Parti Zafe
Bilal KARADAĞ
Yeni Ufuklar
Adıyaman Bunu Hak Etmiyor
Fahrettin ÇELİK
Mercek
Öyle yağma yoook
Kerim BAYDAK
Esintiler
Çok Kırıcı Olmaya Başladı
Baykan SARIKAYA
Mertçe
UCUBE RESSAM
Zeynep Genç Alpdoğan

Yerel Basına Omuz Atın Ha
Mehmet ARSLAN

HANGİ PARTİ NE KADAR OY A
Mehmet ÇİL

Başkan Kutlu Bu Soruları
Levent BOZAT

Ev Sahibi Olmak Çok Zor
Yaşar BAYRAM

Spor Yapmak Önemlidir
mağdur
Bakış Açısı
Bir Ülke Düşünün
 
     
   
 
Mahmut AYİK
.........
ZALİMLER VE ZULÜMLER
Celal TOPKAN
ctopkan@hotmail.com
AKPnin 8 Yıllık İktidar B
Mustafa GÖKTAŞ
Çetkoder
Yediğimiz içtiğimiz sıkı
Tarık Sezai KARATEPE
...
ve adayım
 
     
 

   
 
Camilerle İlgili Ayet Ve
İmamlara Fazla Mesai Müjd
Besni MYO da Öğrenci Kavg
BDP Kürt Meselesinin Nere
Aydın ve Adıyaman
Büyükaslanı Halka Sordula
Miting mi Tahrik mi
Başbakan Sahabeye Olmaz D
Sağlık Sen Camiası Yenide
Kürtçe Bilen Doktora İlgi
ÇELİKHAN’DA EYLEM VAR
Tedaş Tahsilat Şehir Merk
Nemrut Tamam Sırada Ne Va
Tekelcilere Son Darbe Sen
Dişkaya Aday Adayı mı
 
     
 
     
 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. ...
 
     
     
     
     
     

Tüm hakları www.adiyaman-haber.com (c)a aittir.İnternet sitemizdeki yazı,resim,video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır.


web tasarım I haber sitesi I logo tasarım

 

www.adiyaman-haber.com
e-mail: adiyaman-haber@adiyaman-haber.com
e-mail: adiyaman-haber@hotmail.com
e-mail: haber@adiyaman-haber.com
e-mail:
reklam@adiyaman-haber.com

Sahibi
M.Sedat YENİGÜN 0506-491-59-03

Yönetim
Genel yayın Yönetmeni: Yusuf Dündar

Editör: M.Sedat YENİGÜN 0506-491-59-03