Ana Sayfa| Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa YAZARLAR ADIYAMAN Mehmet ARSLAN
HANGİ PARTİ NE KADAR OY ALIR
Nihayet 12 Haziran geldi çattı. Vatandaştan ziyade, milletvekili adaylarının rahatlayacağı bir sona yaklaşıldı. Seçimlerle ilgilenmemeye çalışsak da çok başarılı olamadık sanırım.

Eklenme tarihi: 11.6.2011 09:51:41


 

HANGİ PARTİ NE KADAR OY ALIR?

         Nihayet 12 Haziran geldi çattı. Vatandaştan ziyade, milletvekili adaylarının rahatlayacağı bir sona yaklaşıldı. Seçimlerle ilgilenmemeye çalışsak da çok başarılı olamadık sanırım. Özellikle TV’ ler aracılığıyla seçim sürecinden kaçamadık. Şahsım da son üç aydır habire siyaset ve seçim süreciyle alakalı yazmak zorunda kaldı.

         Birçok anket firmasının seçim süreci boyunca ileri sürdükleri seçim sonuçları tahminleri hepimiz tarafından ilgiyle takip edildi. Kimi anket sonuçları abartılı ve taraflı iken, kimleri de gerçekçi sonuçlara dayanıyordu.

Sanırım seçim sürecini ilgiyle takip eden biri olarak, seçim sonuçları hakkında tahminde bulunma hakkım vardır. Elbette ki tahminlerim tutmayabilir kimilerine abartılı gelebilir. Ancak dedim ya sadece TAHMİN’ de bulunacağım.

         BDP açısından bakarsak: Bir önceki seçimlere göre oy oranını artıracaktır. Yükselen Kürt Milliyetçiliği ekseninde ülke genelinde ve Adıyaman ölçeğinde oy oranlarında artış yaşanacaktır. Ülke genelinde % 7 - %9 oranında bir oy alarak, yaklaşık 27 ile 29 arasında bağımsız milletvekili çıkaracağını düşünüyorum.

Her ne kadar Adıyaman’daki oy oranı yükselse de bu seçimlerde milletvekili çıkaracak düzeyde bir oy alabileceğini düşünmemekteyim. Özellikle CHP’nin Adıyaman’daki sol oylarının büyük kısmını alması BDP’nin milletvekili çıkaramamasında en büyük engel olarak görüyorum.

         MHP açısından bakarsak: Bir önceki seçimlere göre ülke ölçeğinde oy oranının pek değişmeyeceği kanısındayım. Her ne kadar kaset skandalları MHP’de deprem etkisi yaratsa da beklenenin aksine oy oranının düşmeyecektir. Biz toplum olarak her ne kadar bu tarz olayları tasvip etmeyip ateş püskürsekte, bu tarz cinsel içerikli vakalara bıyık burkarız. BDP ekseninde karşılıklı yükselen Türk ve Kürt Milliyetçiliğinin MHP’nin işine yarayacağı düşüncesindeyim.

Tabi sayın Devlet BAHÇELİ’nin pisküvit açılımı da MHP’ye katma değer olarak dönmüştür. MHP’nin ülke genelinde  % 12 - %14 arası bir oy alacağını kanısındayım. Bu seçimlerde Adıyaman’da MHP’nin milletvekili çıkarma şansını düşük olduğu görüşündeyim.

         CHP açısından bakarsak: Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU’nun, Deniz BAYKAL’dan sonra CHP’nin oy oranını yükselttiği bir kesinlik gibi. Meydanlar da söylenen vaatlerin halk tarafından inandırıcı bulunup bulunmayacağını bilemem ancak oy oranın bir önceki seçimlere göre artacaktır. Ülke genelinde %27 ile %29 civarında bir oy alacağı kanısındayım. Adıyaman’da ise bu dönem BDP ile oyların bölüşümünden dolayı milletvekili çıkaramayacağını düşünüyorum. Özellikle Sayın Şevket KÖSE’ nin aday gösterilmemesi, Sayın Şevket GÜRSOY’un da AKPARTİ den aday gösterilmesinin CHP’nin işini zorlaştıracaktır.

         AK PARTİ açısından bakarsak: Gücünü Sayın Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’ın liderliğinden alan AK Partinin yine seçimim galibi olacağı kanısındayım. Bir önceki seçimlere göre oy oranında artışın olacağı ülke düzeyinde % 47 ile % 50 arasında oy alacağını düşünüyorum. Yeni anayasa vaadi, uluslar arası arena da artan prestij, sosyal uygulamaların bu yükselişte önemli katkısı olacaktır.

Özelliklede Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’ın liderlik vasfı bu artışın tartışılmaz gerçeği. Gelelim Adıyaman cephesine; sol oylarının CHP VE BDP arasında bölüşümü, AK Parti’nin işine yarayacaktır. Özellikle sol oylarında potansiyeli bulunan Milletvekilimiz Sayın Şevket GÜRSOY’un aday gösterilmesi AK Parti açısından önemli bir stratejik adımdı. Bu nedenlerle AK Partinin beş milletvekilinin tamamının kazanacağı kanısındayım.

         DİĞER PARTİLER açısından bakarsak: Maalesef bu seçimlerde meclise girmek için yeterli bir güce sahip değiller. Ancak Sayın Numan KURTULMUŞ’un başkanlığındaki HAS Partinin büyüyen bir trendinin olduğunu görmekteyim. Bir sonraki seçimlerin güçlü partileri arasında yer alacağı kanısındayım.

         Sevgili okurlarım, bu tahminleri yaparken amacım kesinlikle hiçbir partiyi kayırmak olmadı. Sade bir vatandaş olarak, sokak vari bir ağızla seçim sonuçlarını tahmin etmek benim için bir eğlenceden ibarettir. Okurlarım bana kızmasın lütfen. Dedim ya yaptığım şey sadece TAHMİN J.Bu haber Yönetim tarafından eklendi ve 7025 kere okundu.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER YAZARLAR HABERLERİ
  Çok Kırıcı Olmaya Başladık   ZALİMLER VE ZULÜMLER
  Seçimlerden AK Parti Zaferle Çıktı   Başbakan Sahabeye Olmaz Der mi
  Çok Hızlı Yaşıyoruz Öğreniyoruz ya   HANGİ PARTİ NE KADAR OY ALIR
  NABZA GÖRE ŞERBET   Adıyamanın Bir Kültür Merkezine İht
  Zerdüşt Değil Müslümanız   BAŞARI BİLİNCİ
  Kayıp Olmaya Yüz Tutan Bir Kavram D   İnsanı İnsan Eden Nedir Acaba
 
 

     
   
 
Yusuf DÜNDAR
Sesleniş
Seçimlerden AK Parti Zafe
Bilal KARADAĞ
Yeni Ufuklar
Adıyaman Bunu Hak Etmiyor
Fahrettin ÇELİK
Mercek
Öyle yağma yoook
Kerim BAYDAK
Esintiler
Çok Kırıcı Olmaya Başladı
Baykan SARIKAYA
Mertçe
UCUBE RESSAM
Zeynep Genç Alpdoğan

Yerel Basına Omuz Atın Ha
Mehmet ARSLAN

HANGİ PARTİ NE KADAR OY A
Mehmet ÇİL

Başkan Kutlu Bu Soruları
Levent BOZAT

Ev Sahibi Olmak Çok Zor
Yaşar BAYRAM

Spor Yapmak Önemlidir
mağdur
Bakış Açısı
Bir Ülke Düşünün
 
     
   
 
Mahmut AYİK
.........
ZALİMLER VE ZULÜMLER
Celal TOPKAN
ctopkan@hotmail.com
AKPnin 8 Yıllık İktidar B
Mustafa GÖKTAŞ
Çetkoder
Yediğimiz içtiğimiz sıkı
Tarık Sezai KARATEPE
...
ve adayım
 
     
 

   
 
Camilerle İlgili Ayet Ve
İmamlara Fazla Mesai Müjd
Besni MYO da Öğrenci Kavg
BDP Kürt Meselesinin Nere
Aydın ve Adıyaman
Büyükaslanı Halka Sordula
Miting mi Tahrik mi
Başbakan Sahabeye Olmaz D
Sağlık Sen Camiası Yenide
Kürtçe Bilen Doktora İlgi
ÇELİKHAN’DA EYLEM VAR
Tedaş Tahsilat Şehir Merk
Nemrut Tamam Sırada Ne Va
Tekelcilere Son Darbe Sen
Dişkaya Aday Adayı mı
 
     
 
     
 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. ...
 
     
     
     
     
     

Tüm hakları www.adiyaman-haber.com (c)a aittir.İnternet sitemizdeki yazı,resim,video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır.


web tasarım I haber sitesi I logo tasarım

 

www.adiyaman-haber.com
e-mail: adiyaman-haber@adiyaman-haber.com
e-mail: adiyaman-haber@hotmail.com
e-mail: haber@adiyaman-haber.com
e-mail:
reklam@adiyaman-haber.com

Sahibi
M.Sedat YENİGÜN 0506-491-59-03

Yönetim
Genel yayın Yönetmeni: Yusuf Dündar

Editör: M.Sedat YENİGÜN 0506-491-59-03