Ana Sayfa| Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa YAZARLAR ADIYAMAN Mahmut AYİK
Cennet Bahçesinde Namaz Kılmak
Yakın zamanda umre yapmak için Medine’ye oradan da Mekke’ye gittim ve geldim. Bu kutsal mekânların manevi havasından nasiplenmeye çalıştım.

Eklenme tarihi: 4.5.2011 19:02:09


 

Cennet Bahçesinde Namaz Kılmak…

Yakın zamanda umre yapmak için Medine’ye oradan da Mekke’ye gittim ve geldim. Bu kutsal mekânların manevi havasından nasiplenmeye çalıştım. Bu yolculuğun bir bölümünü sizlerle paylaşmak istiyorum.

İlk önce Sevgili Peygamberimizi ve onun aydınlık şehri Medine’yi ziyaret, bizlere İslâm tarihini yeniden ve yerinden okumasını sağladı. Rasulüllah (s.a.s.)’a karşı olan bağlılığımızı artırdı ve Sünnete daha sımkı sıkı sarılmamıza vesile oldu, inşallah amacımıza ulaşmış olurduk…

Yesrib iken, Hz. Peygamber’in hicret etmesiyle el-Medinetu’l-Münevvere oldu. Yani Allah’ın nuruyla, din ile aydınlanan şehir… Din, medeniyet ve Medine kavramlarının aynı kökten gelmeleri ve aralarındaki mana ve muhteva birlikteliği sebebiyle din ve medeniyetin yeni beşiği. Ve nihayet Hz. Peygamber’in oraya yerleşmesiyle ‘Medinetü’n-Nebiy yani Peygamber Şehri’ne dönüşen hicret yurdu…

Hz. Peygamber burada, Cahiliye insanlarını medeniyete kavuşturmuştu. Hem maddî, hem de manevî temizliği öğretti onlara. Temiz bir toplumun nasıl oluşması gerektiğini hayata geçirerek gösterdi. Kin, nefret ve intikamın hâkim olduğu nice kalpleri yumuşatarak, onlardan bir sevgi ve merhamet toplumu meydana getirdi.

Çıkarcılığı, çapulculuğu ve fırsatçılığı revaçta olan bir topluma, kendisi için istediğini kardeşi için de istemeyi, diğerkâmlığı, kardeşliği yaşattı. Komşusu aç iken, tok gezilemeyeceğine inandırdı. Dürüstlüğü, güvenilirliği, aldatmamayı, helâl kazancı, alın terini, kul hakkını, hak ve hukuku, hakkaniyeti, eşitlik ve adaleti öğretti. İyiliği, güzelliği, hayrı, ahlâkı, samimiyeti, olgunluğu, takvayı tattırdı.

İnsanlara hizmette, emanet ve mesuliyet bilincini, ehil olma esasını getirdi. Dayanışmayı, yardımlaşmayı, sosyal adaleti tesis etti. Irz, namus konularında hassas olmayı, iffetli, ahlâklı bir toplum kurmayı başardı. İlme, Kuran’a, hikmete, hakikate ve bilgiye önem verdi ve Mescidin içinde “Ashabı-ı Suffa” diye anılan bir üniversiteyi açtı, onları bizzat yetiştirdi. Kısaca onlara insanlığı, insanca yaşamayı, Müslümanlığı, medeniyeti gösterdi.

Medine’yi anlamlı kılan Ravzayı Muttaharadır. Ravza, bahçe ve cennet anlamlarına gelir. Ravza-i Muahhara geniş anlamıyla, âlemlerin Efendisi Hz. Muhammed (s.a.s)'in medfün bulunduğu yer ve Mescidi-i Nebi demek ise de, özel manasıyla Mescidi Nebi'nin içinde Hz. Peygamber (s.a.s)'in kabr-i saadetleriyle minber-i şerif arasında kalan kısım demektir.

Bu yer 10 m. genişliğinde ve 20 m. uzunluğunda 200 m2 lik bir sahadır. Bu alanın fazileti ile ilgili olarak Allah Resulü şöyle buyurur: "Evimle minberim arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir." Dünyada cennet bahçesi olarak anılan tek yer. Başka bir yer anılmıyor cennet bahçesi… Bu cennet bahçesinde namaz kılabilmek ne büyük bir baytı yarlıktır.

Ömrümüz boyunca Kuran ayetlerinden tanıdığımız sevgili peygamberimizi bu defa onun yaşadığı yerde, Hz. Muhammed (s.a.v)”Kim kabrimi ziyaret ederse onun için şefaatim vacip olur.”Diğer bir hadiste ise :”Ölümümden sonra kim beni ziyaret ederse aynen hayatta iken ziyaret etmiş gibidir.’’ Âdeta hayattaymışçasına sükûnet ve vakarla, ona lâyık olan bir edep ve hürmetle Kabr-i Saadet’i ziyaret ettik.

Hz. Peygamberi ve Peygamber Mescidini ziyaret, sıradan bir ziyaret değildir. Medine, bir özlemdir. Medine’ye duyulan özlemin altında yatan, Peygambere duyulan özlemdir. Onun getirdiği değerlere duyulan hasrettir. Sevgi, ilgi ve cömertlik kapısına duyulan özlemdir. İnsana verilen değere, gönülleri teskin eden ve Hikmet Kapısına duyulan özlemdir. Kardeşliğe, dostluğa ve samimiyete duyulan özlemdir.

Medine’de âdeta kendimizi hicret etmekte olduğumuzu düşündük. Buradaki hicret, hakiki bir hicret değil, mecazî bir hicrettir. Öncelikle Hz. Peygamber’in bir hadisinde buyurduğu gibi, “Allah’ın yasaklarını terk etme”  anlamında bir hicrettir. Yani kişi bu hicretiyle, Allah’ın kendisine haram kıldığı yasakları terk etmektedir. İkinci olarak ruhen ve zihnen Asr-ı Saadet’e hicret etmektedir.

Birkaç günlüğüne de olsa, Medine’ye, Allah Resulü’ne ve Ensar’a misafir olmak, aslında, İslâm’ın yayıldığı ve yaşandığı iklimde, İslâm tarihini, Hz. Peygamber’in hayatını, sahabeyi yeniden okuma, yerinde anlama ve tanıma imkânı elde etme imkânına sahip olduk.

Hz. Peygamber’in yaşadığı, dolaştığı, namaz kıldığı mekânlarda bulunmak, O’nun teneffüs ettiği aynı atmosferi teneffüs etmiş olmak elbette bir ayrıcalık ve bahtiyarlıktır. Allah Resulü’nün dönemine yetişmemişsek de, onun mekânına ulaştığımızı, onun civarında bulunduğumuzun, ona birkaç günlüğüne de olsa komşu olduğumuzun bilinciyle gezdik Medine’yi…

               Mahmut Ayik

  mahmutayik02@hotmail.comBu haber Yönetim tarafından eklendi ve 2072 kere okundu.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER YAZARLAR HABERLERİ
  Çok Kırıcı Olmaya Başladık   ZALİMLER VE ZULÜMLER
  Seçimlerden AK Parti Zaferle Çıktı   Başbakan Sahabeye Olmaz Der mi
  Çok Hızlı Yaşıyoruz Öğreniyoruz ya   HANGİ PARTİ NE KADAR OY ALIR
  NABZA GÖRE ŞERBET   Adıyamanın Bir Kültür Merkezine İht
  Zerdüşt Değil Müslümanız   BAŞARI BİLİNCİ
  Kayıp Olmaya Yüz Tutan Bir Kavram D   İnsanı İnsan Eden Nedir Acaba
 
 

     
   
 
Yusuf DÜNDAR
Sesleniş
Seçimlerden AK Parti Zafe
Bilal KARADAĞ
Yeni Ufuklar
Adıyaman Bunu Hak Etmiyor
Fahrettin ÇELİK
Mercek
Öyle yağma yoook
Kerim BAYDAK
Esintiler
Çok Kırıcı Olmaya Başladı
Baykan SARIKAYA
Mertçe
UCUBE RESSAM
Zeynep Genç Alpdoğan

Yerel Basına Omuz Atın Ha
Mehmet ARSLAN

HANGİ PARTİ NE KADAR OY A
Mehmet ÇİL

Başkan Kutlu Bu Soruları
Levent BOZAT

Ev Sahibi Olmak Çok Zor
Yaşar BAYRAM

Spor Yapmak Önemlidir
mağdur
Bakış Açısı
Bir Ülke Düşünün
 
     
   
 
Mahmut AYİK
.........
ZALİMLER VE ZULÜMLER
Celal TOPKAN
ctopkan@hotmail.com
AKPnin 8 Yıllık İktidar B
Mustafa GÖKTAŞ
Çetkoder
Yediğimiz içtiğimiz sıkı
Tarık Sezai KARATEPE
...
ve adayım
 
     
 

   
 
Camilerle İlgili Ayet Ve
İmamlara Fazla Mesai Müjd
Besni MYO da Öğrenci Kavg
BDP Kürt Meselesinin Nere
Aydın ve Adıyaman
Büyükaslanı Halka Sordula
Miting mi Tahrik mi
Başbakan Sahabeye Olmaz D
Sağlık Sen Camiası Yenide
Kürtçe Bilen Doktora İlgi
ÇELİKHAN’DA EYLEM VAR
Tedaş Tahsilat Şehir Merk
Nemrut Tamam Sırada Ne Va
Tekelcilere Son Darbe Sen
Dişkaya Aday Adayı mı
 
     
 
     
 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. ...
 
     
     
     
     
     

Tüm hakları www.adiyaman-haber.com (c)a aittir.İnternet sitemizdeki yazı,resim,video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır.


web tasarım I haber sitesi I logo tasarım

 

www.adiyaman-haber.com
e-mail: adiyaman-haber@adiyaman-haber.com
e-mail: adiyaman-haber@hotmail.com
e-mail: haber@adiyaman-haber.com
e-mail:
reklam@adiyaman-haber.com

Sahibi
M.Sedat YENİGÜN 0506-491-59-03

Yönetim
Genel yayın Yönetmeni: Yusuf Dündar

Editör: M.Sedat YENİGÜN 0506-491-59-03